ایاتی تامل بر انگیز از قران کریم-فقط خدا(یا الله)

وَ ما بِكُمْ مِنْ نِعْمَةٍ فَمِنَ اللهِ ثُمَّ إِذا مَسَّكُمُ الضُّرُّ فَإِلَيْهِ تَجْئَرُونَ (016 | نحل - 53)

آنچه از نعمتها داريد، همه از سوى خداست;و هنگامى كه ناراحتى به شما رسد، فقط او را مى خوانيد.

 

 

ثُمَّ إِذا كَشَفَ الضُّرَّ عَنْكُمْ إِذا فَرِيقٌ مِنْكُمْ بِرَبِّهِمْ يُشْرِكُونَ(016 | نحل - 54)

(امّا)هنگامى كه ناراحتى و رنج را از شما برطرف ساخت، آنگاه گروهى از شما براى پروردگارشان همتا قائل مى شوند.«تَجْئَرُونَ»در اصل از ماده «جُؤار»(بر وزن غبار)به معنى آواى چهار پايان و وحوش است كه بى اختيار به هنگام درد و رنج سر مى دهند و سپس به عنوان كنايه در همه ناله هائى كه بى اختيار از درد و رنج برمى خيزد به كار رفته است.

انتخاب اين تعبير در اينجا مخصوصاً اين نكته را مى رساند كه در آن زمان كه مشكلات فوق العاده زياد مى شود و كارد به استخوان مى رسد و بى اختيار فرياد درد و رنج مى كشيد، آيا در آن زمان جز «اللّه»را مى خوانيد؟!

پس چرا در حال آرامش و مشكلات كوچك دست به دامن غیر خدا مى زنيد؟!

* * *

در حقيقت، قرآن به اين نكته باريك اشاره مى كند كه فطرت توحيد در وجود همه شما هست، ولى در حال عادى، پرده هاى غفلت و غرور و جهل و تعصب و خرافات آن را مى پوشاند، اما به هنگامى كه تند باد حوادث و طوفانهاى بلا مىوزد، اين پرده ها كنار مى روند و نور فطرت آشكار مى گردد و مى درخشد.

درست در همين حال است كه خدا را با تمام وجود و با اخلاص كامل مى خوانيد، خدا نيز پرده هاى بلا و رنج و مصيبت را از شما دور مى سازد كه اين گشودن پرده هاى رنج، نتيجه گشوده شدن پرده هاى غفلت است (توجه داشته باشيد در آيه، تعبير به «كَشَفَ الضّرَّ»شده است كه به معنى كنار زدن پرده هاى مشكلات است).

 

 * * *

 

امام حسن عسگری (علیه السلام )می فرماید :

شرک در میان مردم از جنبش مورچه بر روپوش سیاه در شب تار نهان تر است .

 

  * * *

X بستن تبليغات