کارت‌ گرافیک gtx970 و gtx980 از انویدیا معرفی شد
در روزهای اخیر بازارهای حوزه IT متاثر از اتفاقات فناورانه‌ای بود که در خلال برگزاری کنفرانس IDF اینتل به وقوع پیوست و این در حالی بود که شرکت انویدیا نیز از بازنشسته‌گی کپلر بزرگ خبر داد. کپلری که شاید به جرات بتوان گفت تنها تراشه این شرکت است که در مدل‌های متنوع و برای کارت‌های گرافیک در رده‌های گوناگون کاربری تولید شد.

به گزارش پایگاه خبری فناوری اطلاعات برسام و به نقل از ماهنامه شبکه، اما همزمان با اعلام خبر توقف تولید کپلر، این شرکت از ورود تراشه جدید خود با اسم رمز ماکسول پرده برداشت. طبق اعلام انویدیا، کارت های گرافیک مجهز به تراشه ماکسول بزرگ در دو SKU عرضه خواهند شد. در حال حاضر سری GTX 970 و GTX 980 دو عضو اصلی خانواده ماکسول را تشکیل می‌دهند و شاید در آینده مدل‌های دیگری از سری ۹ را نیز شاهد باشیم.

کارت‌ گرافیک gtx970 و gtx980 از انویدیا معرفی شد

کارت گرافیک GTX 970 با قیمت ۳۲۹ دلاری خود به ۱۶۶۴ هسته پردازشی تجهیز گردیده که در فرکانس پایه ۱۰۵۰ مگاهرتز (افزایش تا فرکانس ۱۱۷۸ مگاهرتز در حالت توربو بوست) به وظایف پردازشی خود مشغول خواهند بود. مشخصات مدل GTX 980 کمی متفاوت است چرا که به ۲۰۴۸ هسته پردازشی با فرکانس پایه ۱۱۲۶ مگاهرتز (افزایش تا فرکانس ۱۲۱۶ مگاهرتز) مجهز است که اختلاف ۳۸۴ عددی هسته‌های پردازشی با برادر کوچک‌تر عددی قابل توجه است. هر دو مدل از پهنای باند ۲۵۶ بیتی در چیدمان حافظه‌ها بهره می‌برند که در نهایت پشتیبانی از ۴ گیگابایت حافظه فوق سریع GDDR5 با فرکانس کاری ۷ گیگابایت در ثانیه را در کارنامه خود به ثبت رسانده‌اند.
X بستن تبليغات