دانشگاه تل آویو، پژوهشی انجام داده که دزدی اطلاعات را از کاربران به یک نسل جدید ارتقا داده است. در این نوع از دزدی اطلاعات، تنها کافی است که سارق دستگاه شما را لمس کند تا در آن واحد و به شکل Real-Time اطلاعات موجود در آن پردازش شده و همه رمزگذاری ها شکسته شود.
به گزارش «تابناک»، این موضوع از آن روی اهمیت دارد که به احتمال بسیار، دیر یا زود این فن آوری به شکل انبوه در اختیار نهادهای امنیتی اسرائیلی و سایر نهادهای امنیتی در کشورهای دوست این رژیم قرار خواهد گرفت و از هم اکنون، کاربران پژوهشگران و متخصصان ایرانی باید با جدی تلقی کردن این موضوع، ساز و کارهای امنیتی را در این زمینه ارتقا دهند.

داستان از این قرار است که نفوذ و رسوخ به درون یک رایانه به شکل عادی، نیازمند استفاده از حفره های امنیتی موجود در آن دستگاه به وسیله هک کردن آن، یا اقدام به انجام حملات گسترده یا Brute Force Attack است. هیچ یک از این ها به سادگی و در زمان اندک شدنی نیست.
اما یک تیم در دانشگاه تل آویو راه جدیدی برای سرقت ساده اطلاعات از رایانه ها کشف کرده اند. اگر در حالی که یک دستبند دیجیتالی مخصوص بر مچ خود دارید، یک رایانه یا لپ تاپ را لمس کنید، توان ایجاد تغییرات در پتانسیل الکتریکی آن را خواهید داشت که خروجی آن افشا شدن اطلاعات و حتی رمزنگاری های قدرتمندی مانند کدهای ۴۰۹۶ بیتی RSA است. حتی در برخی موارد، نیازی به لمس دستگاه هم نیست!

این تیم در توضیح روش جدید خود گفته اند: روش حمله ما از متدهای جدید Side Channels استفاده می کند و بنا بر این ملاحظه است که پتانسیل الکتریکی زمینه در بسیاری از رایانه ها بر مبنای روش محاسباتی در نوسان است. یک فرد هکر می تواند این سیگنال را با لمس اسکلت فلزی دستگاه اندازه گیری و بررسی کند.
ایشان توضیح داده اند: با این روش و با پردازش های مناسب Crypanalysis موفق شدیم که کد های رمزنگاری شده ۴۰۹۶ بیتی RSA و ۳۰۷۲ بیتی E۱Gamel را از لپ تاپ ها بدزدیم. با استفاده از یک سیگنال معمول در حد ۲ MHz سرقت اطلاعات در عرض چند ثانیه امکان پذیر است و اگر این سیگنال به پایین ترین حد خود، یعنی حدود ۴۰ KHz برسد، سرقت اطلاعات چند ساعت زمان لازم خواهد داشت.

کافی است، این را در نظر آورید که اگر بیشتر کاربران عادی از رمز نگاری استفاده کنند، از کلیدهای نهایتا ۲۵۶ بیتی استفاده می کنند. این تیم اذعان کرده که به این روش توانسته اطلاعات رمزنگاری شده توسط نرم افزارهای GnuPG که متداول ترین نرم افزارهای کاربردی رمزگذاری اطلاعات به شکل Open Source هستند را از مدل های گوناگون لپ تاپ استخراج و افشا کنند.

همان گونه که گفته شد، فرد سارق در این روش تنها کافی است، یک قسمت هادی از لپ تاپ یا رایانه را لمس کند؛ اگر امکان دریافت سیگنال ها با دست فراهم نباشد، یک قلم فلزی کوچک، می تواند نقش رسانا را به خوبی بازی کند.
در واقع فرد سارق خود را در نزدیکی لپ تاپ قرار می دهد و با لمس آن با دست خالی یا نهایتا یک قلم اطلاعات آن را می دزدد. آن گونه که گفته شده است، در حملات غیر انطباقی یا None-Adaptive استخراج هر بیت کد رمزگذاری شده، حدود یک ثانیه و در حملات انطباقی یا Adaptive استخراج هر بیت، چهار ثانیه زمان می برد.

این امر به این معناست که در آینده نزدیک، حملات سایبری وارد یک نسل جدید شده و در نتیجه امنیت کاربران به شدت به خطر می افتد. به سادگی می توان گفت، اگر این فن آوری به مرحله استفاده انبوه برسد، هیچ یک از روش هایی که تا کنون برای نگهداری از اطلاعات و بر پایه رمزگذاری آن ها توصیه شده و می شود، به کار نخواهند آمد.

پیش از این، ادوارد اسنودن در خصوص رمزگذاری داده ها و اطلاعات به عنوان یک ضرورت اساسی در کار با اینترنت و رایانه بار ها توصیه کرده بود. حال باید گفت، با ورود این نسل جدید از دزدی اطلاعات باید به فکر راه هایی جدیدی برای نگهداری از داده ها بود.